TEAM MVP SPORTS

Subtitle

#2017MLKSUPERSHOWCASE

Date: January 13-14, 2016

Location: Miami, FL

SCHEDULE - (MATCH-UPS PENDING)

 

**Home Team listed first must wear White**

 

 

 

MLK Division 1 Signees

**Denotes McDonald All-American

Aisha Edwards (West Virginia)

Alexis Gordan (FIU)

Alicia DeVaughn (Maryland)**

Alyssa Baron (Penn)

Anne Francoise Diouf (Georgia Tech)

Ariel Wilson (Virgina Tech)

Bianca Lutley (LSU)

Brandi Harrigton (S. Illinios)

Brandi Teague (Villanova)

Briana Green (Southern)

Britany Dinkins (So Miss)

Chandler Merkerson (UNF)

Charlese Williams (Jacksonville St.)

Chelsea Hall (Vanderbilt)

Chelsea Lee (Rutgers) **

Chelsea Ragins (Georgia Tech)

Cleandra Roberts (Long Island)

Cleniece Roberts (Bethune Cookman)

Courtney Parsons (Southern)

Crystal Primm (Duke)

Danielle Beneby (Jacksonville St.)

Danielle Minot (Eastern Michigan)

Danilsa Andujar (Indiana)

Danneal Ford (FAU)

Dawn Maye (Georgia Tech)

Deja Roberts (Lamar)

Destiny Jones (George Washington)

Destiny Jones (James Madison)

Emily Williams (Bethune Cookman)

Erica Wheeler (Rutgers) ** WNBA / NY Liberty

Hannah Schaible (George Washington)

Iesha Small (Baylor)**

Iiyssa Vivo (Indiana St.)

Jade Cheek (FIU)

Jamesha Paul (UCF)

Jassany Williams (Auburn)

Jennifer George (Florida)

Jennifer Oramas (Sam Houston State)

Jonika Garvin (Auburn)

Kaneisha Saunders (USF)

Kayla Roberts (Norfolk St.)

Kayla Wright (Tulsa)

Kenidi Robinson (Southern)

Keyanna Harris (Miami)

Keyanna Warthen (Indiana)

Kia James (Dwyer)

Kiani Lurry (Texas St.)

Kiondra Bowers (Lamar)

Kristine Rose (Xavier)

Krystal Saunders (Miami)

Lauren McGraw (Memphis)

Leeza Burdgess (Pittsburg)

Lejah Smith (Lamar)

Michelle Berry (Virginia Tech)

Michelle Woods (Miami)

Mikiah Harrigan (South Carolina)

Monique Maximillian (Charlston Southern)

Morgan Jones (Northwestern)**

Nia Roberts (Norfolk St.)

Neydja Petithomme (Miami)

Oguchi Anyagalibo (Kentucky)

Racine Davis (UCF)

Ragine Moncrief (LSU)

Rickae Jinks (Tulsa)

Rishonti Cowart (Southern)

Rolanda Hayes (Jacksonville)

Sasha Bernard (South Florida)

Saundra Garcia (Wake Forest)

Shadra Smith (Lamar)

Shakoa Edwards (Southern Miss)

Shamauria Bridges (ETSU)

Simone Taylor (Stetson)

Sydnei McCaskill (Georgia)

Takia Brooks (FAU)

Tameka Guz (Long Island)

Taryn Griffey (Arizona)

Taylor Mack (Southern)

Taylor Shade (FIU)

Tiffany Suarez

T'keyah Williams (Tennesse Tech)

Ty'tetania McCenney (FAMU)

Vontrice Dennis (FAU)


Past State Champions

* National High School Invitational Champions

2005

5A-Dillard

3A-Monsignor Edward Pace


2008

6A-South Broward

4A-Bishop Moore

3A-Parkway Academy


2009

6A-Miami Norland

3A-Parkway Academy

2A-Community School of Naples


2010

5A-Dillard


2011

6A-Dr. Phillips

5A-Dillard

2A-Community School of naples


2012

8A-Dr. Phillips

5A-Dillard


2013

5A-Dillard


2014

7A-Wekiva

3A-Miami Country Day


2015

5A-Dillard

3A-Miami Country Day*


2016

3A-Miami Country Day*